Ďáblova bible

Největší rukopisná kniha na světě s unikátním vyobrazením ďábla
měl v rekordním čase vytvořit jediný autor. Okolnosti vzniku knihy jsou
natolik podivné, že se spekuluje o zásahu temných sil. Pomohl mnichovi
sám ďábel?
S délkou 92 centimetrů, šířkou 50,5 centimetrů a tloušťkou 22 centimetrů je to největší rukopisná kniha na světě. Říká se jí Codex gigas, což v překladu znamená "Obrovská kniha". U nás i ve světě je podle jedinečného vyobrazení ďábla, které se v ní nachází, známá také jako Ďáblova bible.
Kniha v dřevěných deskách potažená světlou kůží původně obsahuje 320 listů pergamenu, k jejichž výrobě byla použita kůže z asi 160 oslů či mezků. Celá kniha pak váží úctyhodných 75 kilogramů! Na pergamenových listech jsou zachyceny různé encyklopedické texty, kalendář, Starý a Nový zákon, texty s lékařskou tematikou a na zčernalém pergamenu jsou zvěčněna zaklínadla na vyhánění démonů.
Codex gigas tak působí dojmem, jako by se autor snažil do obří knihy vtěsnat veškeré vědění světa. Psán je latinsky, ale objevují se v něm také hebrejské, řecké a slovanské znaky. Jeho provedení je natolik zvláštní a výjimečné, že dokonce vznikne podezření, že při tvorbě knihy asistoval sám ďábel!
Kdo a proč knihu ve skutečnosti stvořil? A jak se to s působením temných sil při jejím vzniku?
Ďáblovu bibli obestírá několik zvláštních záhad, tou největší jsou ale okolnosti jejího vzniku. Kdo je autorem Codex gigas a co ho k takovému počinu ve skutečnosti vedlo, není známo. Lze jen předpokládat, že dílo pochází ze počátku 13. století.
Legenda vypráví příběh mnicha z podlažického kláštera na Chrudimsku, který byl obviněn z praktikování černé magie a uctívání satana, za což mu hrozí nemilosrdný trest zazdění zaživa. Ve snaze své provinění odčinit a trestu uniknout slibuje, že přes noc vytvoří největší knihu světa.
Brzy si ale uvědomí, že na takový úkol je jediná noc zoufale málo, na pomoc si tedy ještě jednou přivolá vládce pekel, díky němuž se mu podaří dílo včas dokončit. Mnich pak do knihy jako výraz vděku ďáblovi nakreslí jeho podobiznu.
Jaký je skutečný příběh za touto pověstí?
Předešlé vyprávění o vzniku tajemné knihy by dnes každý rozumný člověk označil za pouhý mýtus, jenže zrovna zde fakta naznačují, že Codex gigas musel skutečně vzniknout za podivných okolností. Detailní rozbor totiž potvrzuje, že kniha musí být dílem jediného autora a navíc vznikla během velmi krátké doby.
"Pečlivý rukopis je úžasně jednotný v celém rozsahu, což naznačuje jediného pisatele. Tento detail se stává záhadnějším, když uvážíme, že dokončení kompletní gigantické sbírky textů na stránkách Codex gigas, včetně iluminací a ilustrací, by zabrala jedinému člověku přibližně 5 let nepřetržitého psaní po celý den a celou noc," podivuje se současný americký publicista Brent Swancer. Realistické odhady tvrdí, že vypracování knihy včetně zpracování zvířecí kůže na její listy a obal by jednomu člověku trvalo 25 let. Přitom rukopis nevykazuje ani nejmenší změny vinou například stárnutí, nemocí či rozpoložení pisatele.
Jako by jej skutečně někdo vytvořil přes noc. Kdo je za vznik knihy zodpovědný? A skutečně na ní pracoval sám?
Otazníky visí také nad osm listy, které byly v minulosti z knihy odstraněný. Proč k tomu došlo a co na nich bylo napsáno? Vzhledem k záhadnému původu rukopisu chybějící část nepřetržitě dráždí fantazii badatelů.
"Spekulovalo se, že tyto chybějící stránky mohly obsahovat informace, které byly považovány za příliš nebezpečné na to, aby padly do rukou pouhých smrtelníků, že byly ukradeny pro nějaké nekalé účely, nebo že byly prostě shledány urážlivými pro nějakého dřívějšího majitele knihy," nabízí Swancer. Široce přijímaná teorie už ale není tak dramatická. Chybějící listy prý obsahovaly řeholní pravidla benediktinského řádu.
Zdroje: stoplusjednicka.cz, wikipedie, epochaplus.cz, enigmaplus.cz