Hledání Blanických rytířů

30.07.2022

Jeskyně Blanických rytířů

Cestou z výletu jsme se chtěli zastavit se občerstvit a najíst , tak jsme zastavili v jedné pro nás neznámé obci Rudka u Kunštátu v Restauraci Rudka. Mimochodem výborně tam vaří J

Už při příchodu mi bylo divné , že tam mají nad názvem restaurace obličej se svatováclavskou helmou. Najedli jsme se a nevěnovali tomu pozornost , až Josef řekl , že kousek je jeskyně s Blanickými rytíři. I když se mezitím hodně rozpršelo tak nás to neodradilo a šli jsme se tam mrknout.

Po zaplacení vstupného a milého vtípku paní pokladní: Jejda oni se probudili :D což jsme tam slyšeli často a nejen od dětí , jsme vešli do zahrady. Potkali jsme opět mnoho lidí a dětí , pro které jsme byli atrakcí. Opět jsme se s nimi fotili a dali se do řeči. No a pak jsme opět žasli nad tím co tam bylo vytvořeno. Dílo mistra Stanislava Rolínka.

Vchod do nitra hory hlídá mohutný kamenný lev, zvíře podivuhodné krásy. O to podivuhodnější, že Rolínek ve svém životě skutečného lva nikdy neviděl a pracoval jenom podle obrázku.

Dílo, na kterém autor začal pracovat na počátku třicátých let minulého století, už nikdy nedokončil. Smrt jej odvedla od práce v největším tvůrčím rozmachu. Jeho blanické rytíře si ročně prohlédnou tisíce návštěvníků.

Je to opravdová nádhera a všem doporučuji navštívit.

Však posuďte z fotek sami.